Alaaddinbey Mh. 622. Sk. Sera Plaza No:8F Nilüfer BURSA
trende

PLC Nedir ? PLC Nasıl Çalışır ?

20.09.2021
13
PLC Nedir ? PLC Nasıl Çalışır ?

  • P – Programmable ( Programlanabilir )
  • L – Logic ( Mantık )
  • C – Controller ( Denetleyici )

Plc; Açılımı programmable logic controller yani türkçe olarak programlanabilir mantık denetleyici algılayıcılarından algıladığı bilgiyi kendisine verilen program dahilinde işleyen ve sonuçları iş elemanlarına aktaran bir mikro bilgisayar sistemidir. Plc teknolojisi sürekli gelişmekte ve günümüzde hemen hemen tüm sektörlerde kullanılmaktadır. Günümüze kadar gelişen plc teknolojisi ile artık seviye, sıcaklık, pozisyon, veri toplama, veri aktarma ve daha sayamayacağımız birçok işlem yapılabilmektedir.

PLC nin normal bilgisayarlardan farkları ise plc nin bir çok giriş ve çıkışa sahip olmasıdır. Aynı zamanda endüstriyel alanlarda kullanılan plcler sıcaklık, nem, elektromanyetik gürültü ve darbe gibi birçok etkenlere karşı daha dayanıklıdır.

Ayrıca plc ler girişlerinden aldıkları bilgiyi milisaniyeler içinde işleyerek çıkış birimlerine komut verebilecek şekilde hızlı çalışabilirler. PLC sabit bir işe bağımlı üretilmez satın alındığında tamamen amaçsız olan plc programlanarak kullanılacağı sistemde en verimli halde çalışabilir bu yüzden herhangi bir iş yada sektör bağımlılığı yoktur.

 

Yazar : Volkan Gülday 20.09.2021

ETİKETLER: ,
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: